Długo wyczekiwane przez inwestorów oraz firmy remontowo-budowlane zmiany w przepisach prawa budowlanego w ubiegłym roku wreszcie weszły w życie. Konieczność wprowadzenia zmian determinował szeroko rozumiany postęp oraz rozwój w życiu codziennym. Od 19 września 2020 roku uproszczeniu oraz diametralnemu przyspieszeniu ulegnie duża grupa procesów inwestycyjno-budowlanych. Co jednak dokładnie zakłada wspomniana nowelizacja prawa budowlanego?
Zmiany w prawie budowlanym
Największą i najbardziej wyczekiwaną przez zainteresowanych zmianą w prawie budowlanym jest kwestia dotycząca pozwoleń. Od teraz bowiem niektóre obiekty budowlane nie będą wymagały pozwoleń. Jakie to obiekty?
- Pisemnej zgody na budowę nie będą już wymagały tarasy przydomowe o powierzchni całkowitej do 35 m2. Jest to spore uproszczenie dla osób prywatnych planujących drobne remonty wokół domu.
- Pozwolenia na budowę nie będą konieczne w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów oraz innych automatów niskogabarytowych.
- Oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 również nie wymagają już specjalnego zezwolenia bez względu na to, czy są to oczyszczalnie prywatne – przydomowe, czy też przynależne do przedsiębiorstwa.
- Gnojowniki o pojemności większej niż 25m2 także nie wymagają już, jak to miało miejsce jeszcze przed rokiem, pozwolenia na budowę.
Poza pozwoleniami zniesiono również w niektórych przypadkach konieczność zgłoszenia niektórych robót. Dzięki zminimalizowaniu koniecznych do załatwienia w wielu przypadkach bezsensownych formalności znacznie przyspieszony roztaje sam proces budowlany. Od września ubiegłego roku nie trzeba już zgłaszać:
- obiektów małej architektury – o ile nie wykraczają one poza działkę inwestora.
- przepusty o średnicy do 100 cm
- przepusty o przekroju najdłuższej przekątnej liczące również do 100 cm.
Niezbędna wiedza z zakresu prawa budowlanego
Stare porzekadło mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego stosowania. Podobnie jest w przypadku prawa budowlanego. Jego nieznajomość może nawet doprowadzić do ich nieświadomego łamania, za co z kolei grożą wysokie kary pieniężne. Szczególnie narażeni na tego typu nieprzewidziane sytuacje są przedsiębiorcy oraz pracownicy firm budowlanych, którzy powinni przejść szkolenia prawa budowlanego. Jeżeli chodzi o szkolenia prawo budowlane daje szerokie pole do popisu firmom oraz specjalistom z tej branży. Pozyskana w ten sposób wiedza pozwoli zarówno inwestorom jak i wykonawcom na uniknięcie konsekwencji prawnych wynikających z łamania przepisów prawa budowlanego.