W każdym zakładzie pracy generowane są odpady. Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, na ogół jest zobowiązana do administrowania ewidencji odpadów. Co na ten temat mówi polskie prawo?
Pierwsze ważne pojęcie to BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Jej celem jest poprawa poziomu recyklingu. Obowiązek wpisu do BDO ciąży na przedsiębiorcach, którzy wytwarzają odpady oraz prowadzą ich ewidencję, wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, baterie, pojazdy oraz produkują lub importują opakowania w ramach transakcji od firm unijnych. Wpisowi nie podlegają osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne, które wykorzystują odpady na potrzeby własne. W przypadku BDO wielkość firmy nie ma znaczenia. Rejestracja odbywa się przez Internet za pomocą formularza elektronicznego.
Właściciel firmy ma obowiązek klasyfikacji i zarządzania ewidencją odpadów. Istnieją dwa możliwe sposoby. Pierwsza polega na wypełnianiu karty ewidencji i karty przekazania dla każdego rodzaju odpadów, natomiast w drugiej przedsiębiorca wypełnia jedynie kartę przekazu odpadów. Z prostszej formy mogą korzystać jedynie ci, u których odpady nie przekraczają 5 ton rocznie, a odpady niebezpieczne nie przekraczają ilości 100 kg w ciągu roku.
Firmy zobowiązane są do gromadzenia odpadów w sposób niezagrażający środowisku i przekazywania ich do utylizacji wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich przetwarzania. Inaczej będą przechowywane zniszczone dokumenty, opakowania z tworzyw sztucznych, zużyte urządzenia.
Zobacz ciekawe szkolenie gospodarka odpadami
Inne odpady, które musi dokumentować to użytkowanie samochodu służbowego, spalania paliwa czy użytkowania kotłów opalanych paliwem płynnym lub stałym.
W przypadku zużytych tonerów i innych elektroodpadów, obowiązuje zakaz wrzucania ich do zwykłych śmietników, pod karą grzywny.
Każda organizacja generuje także odpady komunalne, nie trzeba sporządzać specjalnych raportów, jedynie przekazywać je zakładom odpadów komunalnych. Do grupy odpadów zwolnionych należą także odchody zwierzęce, odpady kory i kora, betonu, gruz betonowy z remontów i rozbiórek, przeterminowane lub niezdatne do spożycia produkty.